Původ cotonka.

Pochází z exotického ostrova Madagaskar v blízkosti afrického pobřeží. Není původním obyvatelem tohoto ostrova a k jeho objevení se na ostrově existuje několik verzí. Podle jedné z nich byl převážen na pirátské lodi a při jejím ztroskotání kolem roku 1500 se párek bílých psíků zachránil na březích ostrova . Druhá verze hovoří o tom, že první bavlníčci byli přivezeni v 18. století jako dar místnímu králi.

Dnes se nedá s jistotou říci, která verze je ta pravá, ale legendy, kterými jsou bavlníčci opředeni, jsou rozhodně zajímavé. Jedna nich hovoří o jejich inteligenci a čtveráctví. Povídá se , jak skupina cotonků chtěla přejít řeku, plnou krokodýlů. Nejdříve si našli vhodný brod. Potom jeden ze smečky běžel na vzdálenější místo proti proudu, a tam štěkal tak dlouho, dokud všichni krokodýli neodplavali za ním. Po té se rychle vrátil k ostatním a společně se přebrodili na druhý břeh.

Z Madagaskaru do Evropy připlul coton na lodích francouzských obchodníků. Při upevňování chovatelských představ o jeho vzhledu docházelo pravděpodobně ke křížení s jinými rasami - maltézskými psy, bichony i lvíčky.

V roce 1970 byl kynologickou asociací FCI Coton de Tuléar uznán jako plemeno. Do České republiky byl dovezen v roce 1991.

 

Charakteristika bavlníčka.

Coton de Tuléar je výborným společníkem do každé rodiny, do každého prostředí a ke každému jinému psímu kamarádovi. V zahraničí si pro svou povahu vysloužil název „ antidepresivní pes “.

Na první pohled vypadá jako nadýchaný chomáček vatové srsti, připomínající bílý květ bavlníku. Odtud jeho název - coton. Dojem luxusního pokojového psíka zmizí při prvním zavolání. Nastartuje své malé tělíčko a vítá Vás s obrovskou radostí, jaké je schopen jen on. Miluje lidskou společnost, zvláště děti. Vždy je připravený s nimi běhat, hrát a dovádět. Ale stejně tak vycítí, když je páníček unavený a na hru nemá náladu. Pak leží v klidu a pozoruje, kdy už bude ten pravý čas, aby mu donesl svou hračku.

Je veselý, hbitý a rychlý. To mu umožňuje, aby byl zdatným konkurentem jiným plemenům při nácviku a závodech v agility.

Pokud je trénován, může chodit i na delší horské túry. Stejně se mu ale líbí i u vody, kde může lovit vše, co se hýbe.

Bez problémů se kamarádí i s jinými psy různých plemen. Dokonce i kočka bývá často jeho kamarádem a hračkou zároveň. Svou velikostí je vhodný i do malých bytů.

Jednou z jeho dalších předností je fakt, že nadýchaná bílá srst nelíná a nevyžaduje žádný střih. Pouze je nutné pravidelné kartáčování a samozřejmě i koupání. Dlouhá ofina, zakrývající jeho korálkové oči, svádí k názoru, že „ nevidí na cestu “. Ale opak je pravdou. Ofina chrání oči před prachem a následnými záněty. Navíc coton s gumičkou na hlavě jaksi ztrácí typický výraz a připomíná přerostlého maltéze.

Cotonek je inteligentní, milý, hravý, veselý, mazlivý, dovádivý, rošťácký,…..(doplní si jistě každý sám, až cotona pozná )